V primeru, da vaša Suunto ura še ni opremljena z optičnim senzorjem za merjenje srčnega utripa na zapestju, ste primorani nositi trak, ki si ga namestite okoli prsnega koša. Trak ne samo da omogoči merjenje, nudi tudi večjo natančnost in zanesljivost meritve.
Zaznavanje težav pri delovanju traku/senzorja
Ko začnete zaznavati težave se le-te običajno pričnejo z nezmožnostjo prikaza utripa znotraj vadbe. To pomeni, da vam pred pričetkom vadbe ura najde trak, a vam potem v sami vadbi ne prikaže dejanskega utripa. V takem primeru tudi ni podatkov o srčnem utripu, ko prenesete vadbo na vaš račun Movescount. V končni fazi pride do nezmožnosti zaznavanja traku/senzorja že v samem pričetku vadbe. Lahko pa pride tudi do tega, da se ura poveže s trakom, posledično prikazuje utrip v vadbi, a je ta previsok.
Menjava baterije in preizkus ponovne vzpostavitve "pairing"
Velika večina uporabnikov se za prvi korak odloči za menjavo baterije v senzorju in potem ponovno vzpostavljanje povezave z uro. Menjava baterije v nekaterih primerih odpravi težavo, vendar ne vedno. Skozi čas in količino prinešenih trakov/senzorjev v servis se je pokazalo sledeče:
- menjava baterije ne odpravi težave (nova baterije je neprimerna oziroma neprimerne kvalitete)
- poškodbe na traku oziroma prevodnih elektrodah
- poškodbe na senzorju
- vlaga v senzorju
- nepravilna pozicija senzorja na traku
- nepravilno vzdrževanje traku
Čiščenje traku in senzorja
Verjetno ste se za odpravo težav lotili čiščenja traku. Po navodilih Suunto-a je trak možno prati v pralnem stroju pri največji dovoljeni temperaturi 40oC (povezava do navodil v angleškem jeziku). Kaj narediti, ko tudi pranje v pralnem stroju ne pomaga? Spodnji postopek čiščenja se je pokazal kot primeren oziroma je v veliko primerih odpravil težave in tudi podaljšal življenjsko dobo traku ter senzorja.
Nasvet: Pranje v pralnem stroju, čeprav dovoljeno in priporočeno po navodilih skrajša življenjsko dobo traku, saj pri takem čiščenju lahko pride do poškodb elastike ali kontaktov senzorja ter elektrod.
Pred čiščenjem traku in senzorja, pobrišite povezavo ure in traku (un-pair, forget). Pripravite si sledeče potrebščine:
- vatirane palčke za ušesa
- posoda oziroma vedro
- alkohol (za razkuževanje)
- sredstvo za čiščenje (blago neagresivno milo - otroška pena)
- baterija CR2025
Korak 1: Napolnite posodo/vedro z mlačno vodo in vanj vlite manjšo količino sredstva za čiščenje. Nato v posodo/vedro z vodo potopite trak na katerem ni pripetega senzorja. Trak pustite v vodi največ 2-3 ure.
Pomembno: Ne puščajte traku za več dni v posodi/vedru z vodo.
Nasvet: Temperatura vode naj bo nižja kot 40 stopinj celzija, takšna temperatura vode zmanjša možnost poškodbo elastike traku. Tak postopek čiščenja traku bo odstranil iz traku olja, ki se naberejo na elektrodah in preprečujejo prevodnost. Pri vsakodnevni uporabi se na elektrodah nabere mešanica odvečne kože in potu, ki se zelo rada nabira na plastičnih delih traku - elektrodah.
Korak 2: Ko ste potopili trak v posodo/vedro z vodo se lahko lotite čiščenja senzorja. Odprite pokrov baterije na senzorju in odstranite baterijo. Z vatiranimi palčkami za ušesa, katere ste predhodno navlažili z alkoholom, previdno očistite kontakte za baterijo v senzorju. Očistite tudi rob na katerega se usede pokrov baterije. Ravno tu se običajno lahko nabere večja količina umazanije. Iz pokrova baterije odstranite tesnilo ter očistite rob pokrova baterije na katerega naleže tesnilo. Tesnilo pokrova baterije je ravno tako potrebno očistiti in namazati z silikonsko mastjo za pravilno tesnitev. Ko se kontakti osušijo, vstavite baterijo v senzor (priporočljivo je vstaviti novo baterijo CR2025), namestite tesnilo pokrova in zaprite senzor s pokrovom baterije.
Korak 3: Ko ste zaprli senzor, očistite še zunanje kontakte senzorja. To ravno tako storite z vatirano palčko navlaženo z alkoholom.
Korak 4: Vzemite trak iz posode/vedra z vodo, ga sperite z mlačno vodo in pustite, da se osuši. Nasvet: Sušenje traku lahko izvedete na stojalu za sušenje perila ali delujočem radiatorju, vendar podložite trak z brisačo, da ni direktnega kontakta traku in radiatorja.
Korak 5: Na popolnoma suhem traku izvedite še čiščenje elektrod in kontaktov senzorja. Čiščenje ravno tako opravite z vatirano palčko za ušesa navlaženo z alkoholom.
Korak 6: Priklopite senzor na trak. Paziti morate, da se napisa na traku in senzorju poravnata. Namestite si trak na telo in naredite ponovno seznanitev "pairing" traku in ure. Po končani seznanitvi preverite delovanje traku z zagonom vadbe - preverite, če se ob zagonu vadbe ura in trak povežeta, in se v sami vadbi pravilno prikaže vrednost srčnega utripa.
Trak je potreben čiščenja, interval čiščenja je odvisen od intenzivnosti uporabe. V primeru, ko opisani postopek čiščenja ne omogoči pravilnega delovanja prikaza srčnega utripa, je najbolje, da se oglasite pri nas. Mogoče je potrebna menjava traku (zaradi izrabe elastike) ali senzorja.